DIY / Razítkování na textil
Přiznám se, že jsem tak trochu posedlá domácími dekoracemi. Byt máme totiž poměrně strohý, jednoduchý design, v moderním stylu. Nemáme třeba vůbec záclony, tapety, nemáme ani moc poliček s různými výstavkami, barevně vymalovaný je jen dětský pokoj. Obrazy máme dva, černobílá plátna v obýváku. O to raději nakupuju drobnosti, které tu jednoduchost a nebarevnost trošku rozbijí. Vyloženě potřebuju polštáře na sedačce v obýváku, nebo třeba běhoun na jídelním stole. Bytový textil ráda kupuju na Fleru. Jenže to taky nejde do nekonečna. Tak jsem si řekla, že si něco zkusím doma vyrobit. No a není to tak úplně pravda, jen "polovyrobit". Nakoupila jsem si materiál a na samotném designu jsem se vyřádila já. Překvapilo mě, jak jednoduše, rychle a za pár kaček jde vytvořit něco moc hezkého. A okem po tom furt pokukuju, kochám se a mám z toho takovou tu téměř dětskou ryzí radost...
Malovat neumím, proto jsem si k dozdobení textilu vybrala razítkování. Původně jsem chtěla razítkovat jen na ty polštáře, ale pak jsem se rozšoupla a kromě dvou barevných variant povlaků jsem nakoupila ještě trička pro obě děti a bavlněnou eko tašku. A možná budu pokračovat i s plenkami (i když už je téměř na nic nepoužíváme) a tričkem pro mě, a šátkem, a...
SEZNAM VĚCÍ, KTERÉ BUDETE NA RAZÍTKOVÁNÍ POTŘEBOVAT:
- Textil - podle chutí a preferencí, jednobarevný, ideálně bavlněný (velký výběr jednobarevných povlaků na polštáře má Matějovský, jednobarevná trička a tašku za super cenu jsem pořídila v eshopu Bezpotisku.cz)
- Barvy na textil - na zkoušku jsem vzala jen dvě balení, dvě barvy - černou a bílou - zase to s tou barevností nemůžu přehánět :) Zvolila jsem anglické barvy Textile Art. Jsou vodou ředitelné a po zaschnutí se musí do látky zažehlit
- Štětec k nanášení barvy na razítko
- Sadu na výrobu pěnových razítek
- Výtvarný řezák, poradíte si ale i s nůžkami
- Šablonu na razítkovací tvar nebo vlastní fantazii (pokud chcete, můžete využít zase mých šablon - stahovat můžete zde)
Jakmile máte doma textil a veškeré další potřeby k razítkování, můžete začít s přípravami. Rozhodněte se, co budete tisknout. Vyberte si nějaký motiv. Já jsem zapřemýšlela, co se mi líbí, co se líbí dětem, co v poslední době frčí a postahovala si nějaké obrázky. Razítka jsem vyráběla poprvé, takže jsem volila veskrze jednoduché tvary, nijak členité. Ale záleží na odvaze, času, možnostech. Na Pinterestu najdete tisíce opravdu složitých motivů. Z mých obrázků jsem si připravila šablony v rozumné velikosti tak, aby se mi vešly na razítko.
Použijte šablonu a z pěnového papíru vyřízněte/vystřihněte požadovaný motiv. Jestli vám výsledný tvar přijde kostrbatý, vůbec to nevadí, razítko nedělá úplně ostré hrany a malé nedokonalosti se krásně ztratí. Vyříznutý tvar přilepte na razítko. Tradá - razítko máte hotové. S pěnou se mi obecně dobře pracuje.
U polštáře jsem zvolila jednoduchý geometrický tvar trojúhelníku ve dvou variantách - plný trojúhelník a pouze jeho obrysy. A také jsem využívala různých odstínů. Po natření razítka barvou jsem obtiskla černočernou a bez dalšího natření jsem tiskla ještě jednou, dvakrát, proto i ty šedé trojúhelníky. Tiskla jsem "na divoko", bez ladu a skladu, každý polštář je originál. Důležitý poznatek pro příště - barvy se propíjejí! Takže podložit nějakým papírem - dovnitř polštáře vložte nějaký list, ať se vám barva neprosákne i na druhou stranu polštáře jako mně. U tašky jsem to tak už aplikovala a v pohodě. I na tom polštáři to jde samozřejmě spravit, potisknete druhou stranu přesně tak, jak vám ukazují propité tvary... Anebo budete pečlivě dbát na to, že polštáře budou otočeny vždy jen tou správnou stranou k vám :)
Bavlněnou tašku jsem si potiskla bílými zajíci ve stylu "Miffy". Bílá barva nebyla tak sytá, jak jsem si ji představovala, ale v konečném důsledku i toto dílo vypadá moc dobře a vkusně.
Barvy po aplikaci nechejte chvíli zaschnout na vzduchu. Až uschnou, přežehlete textil přes kapesník na stupeň bavlna. A máte hotovo. A máte radost. A máte chuť vymýšlet nové věci a tisknout dál a dál...